Децата и противогрипните ваксини
Грипът е заразно заболяване, причинявано от грипни вируси. Често то се нарича заболяване на дихателната система, но всъщност грипът засяга всички системи и органи на човешкото тяло. Всеки може да се разболее от грип. Особено уязвими са децата. Те са сред хората, които са изложени на висок риск от развитие на живото застрашаващи усложнения, ако се разболеят от грип, особено пък онези деца, които са с диабет, астма или хронично заболяване на сърцето, белите дробове и бъбреците. Нивата на заболяемост от грип при децата, съпоставени с която и да е друга възрастова група, са по-високи, като най-силно те са изразени при децата между пет и девет годишна възраст.
Често родителите не са наясно с риска от тежките усложнения, които биха могли да настъпят при децата им и които са пряко свързани с грипа. Оказва се, обаче, че бебетата между 6 и 23 месеца, които са в добро здраве, всъщност са изложени на висок риск от хоспитализации, предизвикани от свързани с грипа заболявания. Това е така, защото грипът води до развиването на бактериални инфекции при тези деца. Най-често срещаните усложнения са възпаление на средното ухо и пневмония, но се срещат също токсичен шок, енцефалопатии и др.
Анализирайки тези факти, Американският консултативен комитет по имунизациите категорично препоръчва ваксинацията на всички деца от 6 месечна възраст до 5 години, като допълнение към препоръките за имунизиране на всички деца с хронични заболявания.
Ваксинирането на децата над шест месечна възраст е най-доброто средство за защита от грип и неговите усложнения. Противогрипните ваксини са безопасни, добре се понасят и са ефективни при децата над шест месечна възраст. Ваксинациите намаляват с 60-90% случаите на грипоподобни заболявания при децата.
Защитата на децата от грип води до допълнителни ползи. Тя спомага за намаляване броя на посещенията при лекари, разходите за лечение и индиректните разходи, свързани с отсъствието от работа на родителите или грижещите се за деца.
Sanofi pasteur е най-голямата компания в света, която разработва и произвежда ваксини. Ваксините на sanofi pasteur защитават хората от 20 заболявания. Създадените от sanofi pasteur имунологични продукти са от най-високо качество. Sanofi pasteur произвежда и единствената детска противогрипна ваксина, разработена специално за деца от 6 месеца до 3 годишна възраст. Компанията подкрепя политиката в областта на здравеопазването в редица държави, също така и в България и работи в тясно сътрудничество със здравните специалисти, медицинските центрове и органите по обществено здравеопазване.
А www.vaxini-bg.com е сайтът, който най-точно показва готовността на sanofi pasteur да следва своята мисия – да допринася за защитата и подобряването на човешкото здраве във всички страни по света като създава имунологични продукти от най-високо качество за предпазване и лечение на инфекциозните заболявания и рака. Първата крачка към подобряване на човешкото здраве е именно получаване на точна информация.
Ваканцията може да е опасна: важни напомняния за деца и родители
За малките ученици ваканцията вече започна и все по-често по улиците, парковете и между малките населени места ще има играещи деца.
Традиционно, в първите дни на лятно безгрижие МВР отново публикува съвети за безопасност, насочени към децата и шофьорите, като уточнява, че препоръките се базират на анализа на пътнотранспортните произшествия с деца и насочват вниманието към възникването на рисковите ситуации и предпазват от попадане в тях.
Колкото и да подготвени да са децата ви, никога не е излишно още веднъж да преговорите с тях тези напътствия. Както и да опресните наученото в шофьорските курсове, ако ще сядате зад волана:
Съвети за безопасност към децата
1. Когато играете навън, ходите пеша или карате велосипеди, ролери скейтбордове, избирайте места, които са далече от оживени улици с натоварено автомобилно движение.Няколко важни
2. Когато се налага да пресечете улица с натоварено движение, се съберете в група или застанете до някой възрастен човек. Преминете през платното само при зелен сигнал на светофара, а ако няма светофар – само когато платното е напълно свободно и няма приближаващи от двете страни автомобили,
3. Никога не пресичайте платното тичешком. Спрете до бордюра, огледайте се внимателно първо наляво, после надясно и стъпете на платното само когато не приближават автомобили, които са опасно близо. и като прецените, без колебание, че сте в пълна безопасност.
Ако се чувствате несигурни и застрашени, е добре да пресичате в група, заедно с възрастните.
4. Когато пресичате оживени кръстовища със светофарна уредба, не бързайте да навлизате на платното веднага след като светне зеленият сигнал за пешеходци. Въпреки разрешаващия сигнал, първо се огледайте в двете посоки, защото винаги има автомобили, които навлизат в кръстовището в последния момент, на червено, и то с висока скорост.
5. Много от пострадалите деца и юноши в момента на катастрофата са били пътници в автомобилите, карани от родители, приятели и близки. Тогава те се оказват безпомощни потърпевши . Когато се возите в автомобил, по-добре седнете на задната седалка.
Ако вече сте големи и сядате на предна дясна седалка, поставете предпазния колан без шофьорът да ви подканя. Това ще бъде пример и за него да постави колана. Ако шофьорът управлява с прекалено голяма скорост и изпреварва рисковано, направете настойчива забележка.
6.. Отказвайте покани да се возите на стари, неизправни, саморъчно сглобени мотопеди и мотоциклети, карани от ваши неправоспособни приятели. Рискът от катастрофа е голям.
7. Не забравяйте, че е крайно опасно да се пресича на неопределени за това места (извън кръстовищата и пешеходците пътеки). Особено рисковано е да се пресича между паркирани край платното автомобили – малкото дете поради ниския си ръст е невидимо за шофьора на приближаващия автомобил и на практика изтичва в опасната му зона, в която той не може да спре.
Съвети за безопасност към шофьорите
1. Никога не забравяйте, че детето, намиращо се в полезрение ви на и край платното, във всеки момент може да изскочи пред автомобила. Още при забелязване на деца край платното трябва да се подготвите за евентуална изненада: да отнемете газта, да намалите скоростта с готовност за спиране или спасителна маневра.
Често, дори и да стои спокойно на тротоара и да гледа към приближаващия автомобил, детето се втурва внезапно на платното като попада в "опасната зона" пред автомобила. Не са рядкост и случаите, когато се изскубва ръката на възрастния, който го води, и тичешком излиза на платното.
2. В населено място, особено по оживени улици с търговски обекти, интензивно пешеходно движение и ограничена от паркирани автомобили видимост, се движете със скорост и под максимално разрешената и с готовност за реагиране при внезапна поява на дете. Пресичайки внезапно между паркирани автомобили, малкото дете, поради ниския си ръст, е невидимо за вас и внезапно се появява в "опасната зона" пред автомобила.
3. Опитвайте се да предвидите кога и откъде някое дете може да ви изненада, изскачайки на платното. Най-често това се случва на спирките на обществения транспорт, пешеходните пътеки, оживените централни улици с колони паркирани автомобили отстрани, както и по улици край паркове и градинки. Опасността е по-голяма, ако участъкът позволява по-голяма средна скорост - булевард или улица с по-широко платно. На такива места поддържайте по-ниска скорост.
4. Ако от порта на дворна ограда изскочи дете и притича през платното, бъдете нащрек и веднага намалете скоростта: защото след него би трябвало да очаквате излизане на друго дете, участващо в гоненицата.
5. Търкулналата се на платното топка е сигнал, че след нея вероятно ще изтича дете. Бъдете готови за спиране.
6. Ако от двете страни на платното на банкета или тротоара има деца, които разговарят отдалече, бъдете в готовност за спиране, тъй като е голяма вероятността някое от децата да се втурне през платното към другите.
7. Ако в населено място застигате група деца, които вървят отдясно по платното, с гръб към вашия автомобил, намалете скоростта. Подайте къс сигнал с клаксона, за да съобщите за приближаването си. Ако децата не реагират, повторете. Ако едно от тях обърне глава и види автомобила ви, това още не означава, че и останалите са го възприели . В последния момент някое от децата може да изтича наляво на платното пред автомобила.
8. Ако забележите дете, което се кани да пресече улицата по пешеходна пътека, но се колебае дали да навлезе на платното, виждайки приближаващия ви автомобил, и дори прави крачка и се връща отново, по-добре намалете скоростта, спрете и му дайте знак с ръка да пресече спокойно. Не забравяйте, че много от децата са убедени погрешно, че на пешеходна пътека имат пълно предимство и поради това са склонни внезапно да излязат на платното, с измамна сигурност, че шофьорът ще спре на всяка цена и ще ги предпази.
9. Децата се плашат повече от по-големите, товарни автомобили, макар че са по-бавни, а не толкова от леките, които всъщност са по-опасни, защото се движат с по-голяма скорост. Ако сте зад волана на лек автомобил, вие сте в по-голям риск да блъснете дете. Компенсирайте опасността с по-ниска скорост.
10. Повишена е опасността от блъскане на внезапно пресичащи деца на местата за почивка извън селищата. Много често някои спират автомобила от едната страна, после пресичат към заведенията и магазините от другата страна на пътя. Преминавайте бавно и предпазливо през покрай тези места.
11. При застигане на деца на велосипеди (обикновено не се движат едно зад друго, а в група) намалете скоростта значително и ги заобиколете на възможно най-голяма странична дистанция в очакване някое от тях да направи внезапно завой наляво към автомобила ви.
12. В малките градчета и селата много често може да срещнете каруца, управлявана от дете или юноша. Бъдете много предпазливи. Макар каруцата да е спряла на кръстовището и да изглежда, че ще зачете вашето предимство, очаквайте тя да потегли неочаквано и да затвори пътя ви.
13. В населените места и близо до тях често се срещат юноши на мотопеди и мотоциклети, най-често стари, технически неизправни. Юношите, които ги карат, са в повечето случаи неправоспособни, без предпазни каски. Те могат да предприемат най-неочаквани маневри. Заобикаляйте ги със скорост, която е разчетена за всички очаквани изненадващи действия от тяхна страна.
ФИРМА АДРИА 2001 Е ОФИЦИАЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА МАРКИТЕ: JANE | INGLESINA | TOYS TOYS | PLASMON | ELLEPI | TEDDYKOMPANIET