Как да накараме бебето/детето да учи и да се забавлява?
Присъствието на бебе/дете с особености в развитието в семейството е „лукс". Лукс е, защото това е причина единият родител да не работи и да има ограничени социални контакти. Лукс е, защото бебето/детето трябва да бъде водено непрекъснато за терапия и наблюдение при различни специалисти и на практика получава два пъти по-систематизирано и задълбочено обучение от здравото дете. Е, и два пъти по-скъпо. Лукс е, защото семейството е поставено в специален режим на обслужване на обучението на детето. И като резултат всички получават единствено възможността да загубят желание и да спечелят монотонност. Лукс е, защото отнема времето и възможността за игра с детето.
За да се развива, бебето/детето с особености трябва да бъде обучавано, но обикновено то не желае по различни причини. И се налага да бъде мотивирано:
Предлагаме на детето да учим, докато играем;
Предлагаме на детето игра, която е под възможностите му и сме сигурни, че може да му достави удоволствие;
Въвеждаме правило - играта трябва да се изиграе до края;
Награждаваме детето за усилието, като му позволяваме то да избере следващата игра и не забравяме да казваме „Браво".
Следващата стъпка е въвеждането на нови елементи в играта, които биха затруднили детето и често биха го накарали да се откаже. Това е моментът, в който трябва да накараме бебето/детето да се забавлява. Не въвеждаме изцяло нова игра, а само нов елемент, като първо го изпълняваме с детето, а след това му предлагаме да го направи само. Усмихваме се през цялото време и се стремим да избягваме негативните послания („Не така!", „Чакай!", „Грешка"). Въвеждаме правилото „Първо двамата заедно, а после ти сам". Стремим се да изказваме чувствата си - „Харесва ми играта", „Справи се чудесно, но можем още повече да се забавляваме", „На теб хареса ли ти?".
Способността за игра се развива успоредно с развитието на бебето/детето. Тя е основата на ученето през опит - обучение, доказало най-голяма ефективност при децата с особености и доставяща им удоволствие. Всяка дейност може да бъде превърната в игра, когато се спазват следните изисквания:
Играта трябва да има цел, адекватна на моментните възможности на детето;
Целта на играта трябва да бъде ясна за детето;
Ако играта е състезателна, възрастният и детето трябва да бъдат поставени при равни затруднителни условия;
Играта трябва да има начало и край;
Детето трябва да се научи да търси помощ от възрастния в хода на играта;
Възрастният трябва да помага само тогава, когато детето наистина има нужда от това - да не му отнема действията, да не разсъждава вместо него, а да го мотивира да извършва стъпките в определена последователност;
Възрастният трябва да партнира на детето, а не да го командва;
Детето трябва да партнира на възрастния, а не да го командва.
За да бъде превърната играта в обучение, е необходимо възрастният да въведе правилото „ Когато..., тогава....". Това правило поставя не условия, а взаимни ангажименти, които трябва да бъдат изпълнявани последователно. Например: ако детето има желание да играе с количките си, а не с нас и ние сме успели да започнем игра с него, която то желае да прекъсне, можем да му кажем „Когато изиграем играта, можеш отново да играеш с количките". По този начин ние показваме на детето, че ни е приятно да се забавляваме заедно и превръщаме ангажимента за учене в съвместно удоволствие. Непрепоръчителното условие „Ако изиграеш играта, ще получиш количките" измества смисъла и принуждава детето да прави нещо, което не е убедено, че иска. В хода на играта детето не мисли за опита, който получава, а за времето, в което ще си получи наградата.
Когато сме изпълнили успешно мисията си и сме научили бебето/детето да се забавлява докато учи през играта, можем да предложим замяна - партньорство с друго дете или друг възрастен по същите правила. Това би осигурило на родителите така необходимата глътка въздух в света на социалните контакти, без да изпитват угризения, че са пренебрегнали нуждите на детето. /източник/
Ако детето боледува често
Най-тежките периоди на майчинството са, когато детето е болно. Кашлица, запушен нос, зачервено гърло, температура. Малкото страда, вие се притеснявате и се чудите как да му помогнете най-бързо.Още по-неприятно е, когато детето боледува почти постоянно. Лекувате го и малко след като се върне на градина или училище, пак се разболява.
Кога се счита, че детето боледува често? Ако детето е до:
1 година и страда от остри респираторни заболявания (ОРЗ) 4 или повече пъти годишно.
3 години и ОРЗ са 6 и повече пъти на година.
5 години и ОРЗ са 5 и повече пъти годишно.
В тези случаи можем да приемем, че детето боледува по-често от нормалното и трябва да потърсим причината. Още по-неприятно е, че обикновено периодът, в който детето боледува е продължителен и възстановяването става доста бавно и несигурно. С честото боледуване имунитетът отслабва и малкото става уязвимо към все повече вируси.
Кои са възможните причини за честото боледуване на малчугана?
Много е важно да се знае, че развитието на младия организъм и формирането на имунитета става още от майчината утроба. Не бива да подценявате начина си на живот, докато сте бременна, защото всяко прегрешение може да даде отражение на бъдещия човек. Боледуването на майката и правилното износване са ключови фактори за здравето на детето.
Пълноценното кърмене също е особено важно за изграждане на имунитета на малкото човече. Майчиното мляко съдържа незаменими съставки, които спомагат за правилното развитие на детския организъм и правят детето по-“силно“.Тежките прекарани болести, дългото третиране с лекарства, претърпени операции и хроничните болести също може да са причина за по-неустойчив имунитет.
Едно от най-често срещаните оплаквания на родителите е, че детето се разболява предимно вдетската градина и яслата. Вероятно сте попадали в порочния кръг 2 седмици вкъщи болно, 1 седмица на градина и после пак болнични.
Напълно нормално е, когато детето тръгне на градина да се разболява повече, отколкото, когато е стояло само вкъщи. Причината е, че изведнъж се „сблъсква“ с различни инфекции, които организмът му не е свикнал да разпознава и елиминира. Затова контактите с външната среда трябва да започнат още от най-ранна възраст, а не да изолирате малчугана от всичко и всички.Какво да направим, ако детето боледува често? Обикновено няма формула, която да предпазва детето, ако то си е болнаво. Това, което могат да направят бъдещите майки е да бъдат особено внимателни и грижливи към себе си, когато са бременни. Пълноценният сън, балансираната храна, избягването от студа, редовният контакт с чист въздух са задължителни, за да повишим имунитета на малкото човече. Трябва да му обясните нуждите от лична хигиена още от най-ранна възраст и да му създадете навик да си мие ръцете редовно, за да сте спокойни за това, дори когато е на градина. Когато усетите, че пак е хремаво или започне да кашля, веднага го спрете от градина, за да уловите развитието на болестта навреме. Важно е да използвате непрекъснато превантивни мерки, за да не станат болестите хронични.
Ако детето ви боледува изключително често и ви прави впечатление, че има постоянна хрема, честа диария или температура, е добре да направите изследвания, за да проверите дали не е развило алергия, хронична инфекция или друго състояние, което изисква по-специална грижа. Навременната грижа за здравето винаги е най-важна, особено за децата. /източник/
Бабини рецепти за болно дете
Какво да правим с подръчни средства при хрема, температура, кашлица или настинка Бабините рецепти за болно дете понякога звучат странно, дори леко плашещо, но истината е, че те са универсално решение за лечение на различни болежки при по-малките. Ако не искате да ползвате антибиотици, пробвайте някои от здравните рецепти на баба. Хубавото на бабините рецепти е, че разчитат изцяло на природни методи и средства за лечение, като по този начин елиминират необходимостта от даване на антибиотик и така няма опасност имунната система на детето да привикне към някои лекарства. Избрахме някои популярни и изпитани рецепти на баба за болно дете.
Когато детето има хрема: Настъргвате една глава лук и я прецеждате в марля. Колкото е сокът от зеленчука, толкова гореща вода добавяте към него. От разтвора се капва по една капка във всяка ноздра. В началото може да щипе силно, но хремата изчезва до 2-3 дни. Другият вариант е да замените лучените капки с лимонов сок – има съшият ефект и действа безотказно. Третият вариант е да си направите сами капки за нос. Слагате 500мл вода да ври за около 3-4мин. И добавяте към нея 1 кафена лъжица готварска сол. Оставяте разтвора да изстине и капвате по 2-3 капки във всяка ноздра. Капките за нос са годни 24 часа.
Когато детето има висока температура: За висока температура говорим, когато живакът на термометъра мине 38 градуса. В такива случаи трябва да се вземат бързи мерки. Най-разпространената и позната бабешка рецепта е поставянето на напоена кърпа с оцет върху челото на детето. Компресите се сменят, когато кърпата започне да изсъхва. Другият вариант е да настържете суров картоф и да го увиете в памучна кърпа, която да държите на челото на болното дете. Някои пък мажат ходилата с разбит белтък, за да свалят температурата. Възможно е да направите и студен компрес на детето. За целта трябва да намокрите памучна кърпа или чаршаф с хладка вода и да увиете с тях краката от коляното до петите. Горната част на тялото също трябва да е покрита, но със суха кърпа. Оставяте така 10 минути и сменяте компреса. Процедурата не е препоръчителна, ако детето има треска или когато петите му са студени.
Когато детето има кашлица В случай на болно гърло, възпалени дихателни пътища, суха и дразнеща кашлица, бабините рецепти препоръчват да се правят сгряващи компреси (но сами при условие, че детето няма температура). Най-използваният метод е намазването на гърдите на детето с мед, ракия или свинска мас и покриването им с надупчен вестник. За да не бъде хартията прекалено твърда и дразнеща, може предварително да намачкате вестника. За да облекчите болките в гърлото, направете компрес с извара. Върху кърпа за лице сложете леко затоплена извара. Сложете кърпата върху вълнен шал и увийте около шията на детето. В случай на настинка
Когато детето е настинало, бабините рецепти съветват да го загреете, като накиснете краката на детето в гореща вода, в която има разтворена малко морска сол. След това бързо се обуват дебели чорапи и детето се слага да лежи завито.
Когато детето има разстройство Бабините рецепти казват, че компотът от дренки е безотказен метод, когато детето се оплаква от разстроен стомах. Другата възможност е да му направите чай от клонки на синчец. За целта в 1 кафена чаша с гореща вода се слагат 2 сухи клонки от билката. Когато чаят изстине, дайте на детето 3с.л. от него. Не прекалявайте с дозата, защото билката е силна и може да предизвика обратен ефект.
Когато детето се оплаква от болно ухоОтитът при децата е често срещано явление. Може да успокоите болното ухо като направите компрес от намачкан горещ картоф, увит в тензух или марля. Поставете компреса до болното място и го дръжте така, докато изстине. Другата използвана бабешка рецепта включва настъргването на две скилидки чесън, които се увиват в марля или памук и се поставят в болното ухо, без да се пристискат много навътре./източник/
Грипът при децата. И леката форма е опасна!
Лекувано неправилно, заболяването може да доведе до усложнения. Вижте как да засилите защитните функции на детския организъм.
1-ва стъпка: подсилване на имунитета Ще го постигнем, като следим детето ни да се храни здравословно и му поднасяме свежи плодове и зеленчуци (особено полезни са чесънът и лукът, ряпата и тиквата). Всеки ден е добре да му даваме топло (но не горещо) мляко с мед.
2-ра стъпка: подходящи дрехи Не бива да допускаме детето ни да стои със замръзнали от студа или мокри крака. Трябва да внимаваме вратлето му да е добре защитено с шал, когато времето е студено. Ако в стаята на детето прозорците не са достатъчно уплътнени и духа, то трябва да спи с шапчица.
3-та стъпка: предпазване от преносимите по въздушен път инфекции Пътуваме ли с детето в обществен транспорт по време на грипна епидемия, обезателно трябва да му сложим шал или кърпичка, които да покриват носа и устата му. Има ли разпространение на грип, препоръчително е да спрем малчугана от детска градина или училище и да го гледаме у дома.
4-та стъпка: полезни вещества Добре е да осигурим на детето ударна доза аскорбинова киселина (позната ни като витамин С) – около 300 мг на денонощие. Да му даваме пресни плодове, съдържащи този витамин – най-вече цитрусите: лимон, грейпфрут, портокал и т.н.
5-а стъпка: ваксиниране За него е необходимо да си запишем час при личния лекар, с когото да обсъдим възможността да направим противогрипна ваксина на детето. Ако малчуганът е алергичен, посъветвайте се с лекаря какъв имуномодулатор ще препоръча за профилактика.
За всяко дете е опасно да изкара болестта „на крак“! Дори леката форма на грипа може да предизвика усложнения. Затова дори да виждаме, че малчуганът ни оздравява, е добре да го задържим още няколко дни у дома. Вирусът е отслабил имунната му система и детето лесно би могло да се разболее повторно или да стане жертва на друга инфекция. Най-често срещаните усложнения след прекаран грип са по-тежките бактериални инфекции на дихателните пътища като синузит, бронхит, отит, както и миозит (възпаление на скелетните мускули). В редки случаи е възможна и появата на проблеми с бъбреците, сърцето и поражение на централната нервна система.
Как да разпознаем грипа? Много често можем да определим наличието му дори преди да сме стигнали до лекаря. Симптомите на грипа са сходни с тези на простудата, но все пак имат няколко отличителни особености: рязко начало на заболяването; бурна проява на симптомите на токсикоза (натравяне на организма) – треска, световъртеж, чувство за отпадналост; обилно потене; сухота на носоглътката; болки в ставите; силно главоболие (особено в областта на челото и слепоочията); сълзене на очите; много висока температура. В зависимост от възрастта и състоянието на имунната система на малчугана, както и от вируса, който е прихванал, протичането на болестта е различно. Самият грип се развива от вируса на един от трите типа: А, В или С, като много често към вирусната инфекция се присъединява и бактериална. Тогава към обичайните проявления на грипа се добавят и тези на настинката: запушен нос, болка в гърлото, а най-накрая и кашлица. Лечението трябва да включва най-вече антибактериални, а не толкова антивирусни средства.
Внимание, бебе! Много по-сложно е да се определи точната диагноза при децата до 1-годишна възраст. При тях заболяването протича по различен начин. Симптомите може изобщо да не се появят. Ето защо сме длъжни да проявим допълнително внимание, ако детето е: неспокойно; има несвойствена бледност на лицето; отказва да се храни; има слаба кашлица; нослето му е запушено. В ранна възраст грипът не е опасен сам по себе си. Повод за притеснения са по-скоро усложненията, до които води той: гноен отит, пневмония, менингит и т.н.
Ако малчуганът се е разболял, е необходимо: Веднага да го заведем на лекар. Да се стараем стаята му винаги да е добре проветрена. Да го обличаме топло и да се стремим шията и гърдите му да са добре покрити. Да му мерим температурата. Ако тя премине 38°С, да дадем на детето предписани от лекар температуропонижаващи медикаменти или чай с мед. Ако не е по-висока от 38°С – в никакъв случай не бива да се опитваме да я понижаваме. Да увеличим влажността в стаята. За целта можем да поставим близо до леглото му съд с вода. Това спомага освобождаването на носоглътката и на детето ще му е по-лесно да диша. Да се възползваме и от средствата на народната медицина, като дадем на малчугана да посмуче зрънце прополис. Да купим бактерицидна (унищожаваща бактериите) ултравиолетова лампа и с нея да обеззаразим помещението. Главният принцип на лечение на грипа е борбата с вируса в организма. По правило той сам се преборва с вируса: в началото с повишаване на телесната температура, а после чрез предизвиканото от нея потоодтеляне, спомагащо за изхвърлянето на отпадните продукти от усилените обменни процеси. Нашата задача е да помогнем на детския организъм да поддържа този цикъл. Ето защо е необходимо да даваме на малчугана си медикаменти, предизвикващи изпотяване, да го завиваме добре и да го преобличаме.
Да проверим! В рискова група ли е детето ни? Повече от останалите склонни към разболяване са кърмачетата или малчуганите, които страдат от: хронични заболявания на белодробната и сърдечносъдовата система (емфизема, хроничен бронхит, сърдечна недостатъчност и т.н.); имунна недостатъчност; нарушена обмяна на веществата (включително захарен диабет); хемоглобинопатия, анемия; стафилококови инфекции. /източник/
ФИРМА АДРИА 2001 Е ОФИЦИАЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА МАРКИТЕ: JANE | INGLESINA | TOYS TOYS | PLASMON | ELLEPI | TEDDYKOMPANIET